Nasza szkoła nie pozostała obojętna na Dzień Liczby Pi. Uczniowie klas IV – VIII wraz z panią Agatą Wiercińską świętowali, rozwiązując na lekcjach matematyki quizy, rebusy, ER. Ponadto „Pi – chcili” oraz „Zapisali liczbę Pi” do 107 cyfry po przecinku.
Od 1988 roku na świecie 14 marca obchodzony jest Dzień Liczby Pi. Święto
narodziło się w Stanach Zjednoczonych i powoli swoim zasięgiem obejmuje kolejne kraje. Polska też do nich należy. W dniu 25 listopada 2019 roku UNESCO podjęło proklamację o ustanowieniu 14 marca Międzynarodowym Dniem Matematyki (International Day of Mathematics-IDM). Pierwsze obchody odbyły się w 2020 roku. Ten dzień jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.
Data święta nie jest przypadkowa. W Stanach Zjednoczonych dzień 14 marca zapisuje się jako 3.14, co jest przybliżoną wartością ludolfiny.
To jedna z pierwszych liczb niewymiernych znanych przez człowieka już w starożytności. Do dziś obliczono π z dokładnością do ponad 2,7 biliona miejsc po przecinku. Dokonał tego francuski informatyk Fabrice Bellard. Obecnie odbywają się turnieje oraz konkursy matematyczne w cytowaniu cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Rekord Guinnesa należy do Japończyka Akiry Haraguchi, który wyrecytował z pamięci 100 tysięcy cyfr po przecinku.
Pi jest bardzo tajemnicza i nie pozwala zbyt szybko odsłonić swoich sekretów. Każdy z nas może w jej rozwinięciu znaleźć własną datę urodzin.